Jaki makaron jest najzdrowszy?

rodzaje-najzdrowszych-makaronow

Kto z nas nie uwielbia makaronu? Kochamy je przede wszystkim za smak, łatwe przygotowanie oraz możliwość wykorzystania go w wielu potrawach. Nie jest tajemnicą, że uwielbiają go także dzieci. Jednak nie każdy makaron jest tak samo kaloryczny. Obecnie mamy bardzo szeroką gamę rodzajów makaronu, które oprócz ciekawych i niebanalnych smaków oferują nam wiele wartości odżywczych. Zobacz czym się różnią i oraz w jakich potrawach sprawdzą się najlepiej. Ciekawostką jest także to jaką wodę mają w swoim składzie. My zdecydowanie polecamy takie produkowane na wodzie źródlanej, która oprócz właściwości zdrowotnych poprawia ich smak i konsystencję.

Makaron z mąki pełnoziarnistej

Makaron pełnoziarnisty to makaron, do produkcji którego używa się mąki z pełnego przemiału. Oznacza to, że nie traci ona żadnych ważnych składników (m.in. fosforu, żelaza, błonnika, cynku, potasu i witamin z grupy B). Jednak jego największą zaletą jest spora zawartość błonnika. Błonnik jest pomocny w zwalczaniu chorób układu krążenia, gdyż zmniejsza wchłanianie cholesterolu. Po jego zjedzeniu na długo odczuwamy sytość. Węglowodany w nim zawarte są świetnym źródłem energii. Dla osób dbających o linię najlepiej sprawdzi się przygotowany al dente. Aby makaron był lekki, pożywny i smaczny, skorzystaj z oliwy z oliwek, naturalnych sosów na bazie pomidorów i innych warzyw oraz ziół. Plusem makaronu pełnoziarnistego jest fakt, że nie smakuje gorzej od zwykłego. Najzdrowszą odmianą makaronów pełnoziarnistych jest żytni oraz z samopszy i z płaskurki.

Makaron z mąki orkiszowej

Makaron wykonany z mąki orkiszowej jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, białko i błonnik. Jest także źródłem wielu cennych witamin m.in. witamin z grupy B, PP a także wiele cennych minerałów, takich jak żelazo, potas, cynk i wapń. Korzystnie wpływa na cerę, włosy i skórę dzięki zawartości krzemu. Bardzo wyrazisty smak przypadnie do gustu nawet najbardziej wymagającym smakoszom. Świetnie komponuje się do sosów na bazie szpinaku i cukinii a także sałatek ze świeżych warzyw.

Makaron kukurydziany

Jest on najpopularniejszy wśród osób unikających glutenu w diecie. Zarazem jest to propozycja najbardziej zbliżona do ”klasycznych” makaronów na bazie pszenicy. Do jego produkcji wykorzystywana jest mąka kukurydziana oraz woda, która może zawierać dodatki skrobi poprawiające konsystencję. Świetnie nadaje się do tradycyjnego sosu bolońskiego a także sosu paprykowo-śmietankowego. Dobrze smakuje także jedzony z samymi warzywami blanszowanymi i odrobiną sera koziego.

Makaron ryżowy

Druga pod względem popularności propozycja dla celiakowców. Wytwarzany jest z mąki ryżowej i wody, niekiedy z dodatkiem tapioki. Jego cechami charakterystycznymi są łagodny smak, możliwość przygotowania na wiele sposobów (duszenie, smażenie, gotowanie) i zwykle brak dodatków w składzie. Idelanie komponuje się z krewetkami lub kurczakiem oraz sosem tajskim i warzywami strączkowymi.

Makaron gryczany

Bogactwo minerałów i brak tak negatywnego wpływu na zakwaszenie organizmu, jak w przypadku pszenicy. Takie są główne zalety tego makaronu. Jest on coraz częściej spotykany w sklepach z żywnością bezglutenową i może stanowić ciekawą odmianę w menu ze względu na swój charakterystyczny smak. Zawiera bardzo wiele wartości odżywczych. Świetnie sprawdza się jako dodatek do warzyw przygotowanych na parze oraz świeżych sałatek.

Makaron jaglany

Makaron jaglany wytwarzany z maki jaglanej (prosa), jest niezwykle bogatym źródłem witamin B1 i B3 oraz żelaza, magnezu, błonnika, potasu i fosforu. Jest on zasadotwórczy, czyli nie zakwasza organizmu tak jak wiele innych produktów zbożowych. Proso jest świetnym zbożem do przeprowadzenia tzw. „monodiety oczyszczającej”. Dzięki antyoksydantom kasza jaglana spowalnia proces starzenia, poprawia wygląd i zmniejsza ryzyko nowotworów. Polecana jest osobom borykającym się z anemiami i żyjącym w ciągłym stresie. Sprawdzi się jako zamiennik makaronu pszennego w zupach. Ma bardzo neutralny smak dlatego będzie pasował do wielu dań.

Makaron z komosy ryżowej

Tak określany jest makaron zawierający dodatek mąki z ziaren komosy ryżowej. Zboże to charakteryzuje się wysoką zawartością białka, żelaza i fosforu w ławo przyswajalnych formach. Świetnie sprawdza się w z sosami paprykowymi na bazie śmietany i sera.

Makaron z ciecierzycy, soczewicy, zielonego groszku

Rzadko spotykana odmiana makaronu na polskim rynku, jednak doceniana za ciekawy, niebanalny smak. Wyróżnia się kolorem charakterystycznym dla danej rośliny. Makarony ze strączków są szczególnie doceniane przez sportowców i wegetarian, gdyż stanowią bogate źródło białka w diecie. Idealny do sałatek oraz zapiekanek makaronowych z dużą ilością pieczonych warzyw.

makarony-fabijanscy