Dlaczego żywność ekologiczna jest droższa?

ekologiczna farma, ekologiczne pomidory

Nasze zdrowie i odporność w znacznej mierze zależą od sposobu odżywiania. Spożywana przez nas zdrowa żywność dostarcza wielu witamin i minerałów potrzebnych do utrzymania zbilansowanej diety. Popyt na zdrową żywność oraz żywność ekologiczną rośnie każdego roku o ok. 20%, choć nadal stanowi niewielki promil sprzedaży żywności, to jego wzrost byłby znacznie szybszy, gdyby nie kilkukrotnie wyższe ceny. Najdroższą alternatywą żywności, pozbawionej chemii oraz zbędnych fosforanów wydaje się być żywność ekologiczna, która jednocześnie jest najdroższym rodzajem produktów.

Badanie z 2013 r. przeprowadzone przez Harvard School of Public Health wykazało, że zdrowa dieta (bogata w owoce, warzywa, ryby i orzechy) kosztuje około 6,06 zł dziennie na osobę więcej niż niezdrowa dieta (rodzaj przetworzonej żywności i rafinowanych ziaren). Brzmi niepozornie, ale to dodatkowe 8838 zł rocznie dla czteroosobowej rodziny.

Największe zalety żywności ekologicznej:

  • brak szkodliwych nawozów, pestycydów, metali ciężkich, konserwantów, GMO
  • lepsza koncentracja ważnych składników odżywczych ze względu na brak sztucznej stymulacji roślin do rozwoju
  • niski stopień przetworzenia lub brak przetworzenia dla jeszcze lepszych wartości prozdrowotnych
  • mniejsze zagrożenie powstawania alergii pokarmowych
  • redukcja negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko naturalne

Dlaczego zdrowa żywność jest taka droga?

Coroczne certyfikacje – gospodarstwa ekologiczne i przetwórnie wytwarzające zdrową żywność oraz produkty ekologiczne są kontrolowane corocznie przez inspektorów jednostek certyfikujących. Wysokość opłat za proces certyfikacji zależy od powierzchni użytków rolnych. Dodatkowo w niektórych przypadkach koszt certyfikacji zależy od wielkości gospodarstwa, ilości działek rolnych, odległości pomiędzy działkami, ilości wyodrębnionych jednostek produkcyjnych, a nawet wielkości produkcji w zakładzie. Suma kosztów utrzymania certyfikacji wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Produkty mięsne bez hormonów wzrostu – zwierzętom, od których uzyskuje się mięso i mleko w gospodarstwach konwencjonalnych często podaje się profilaktycznie antybiotyki i hormon wzrostu, które przechodzą do produktu finalnego. W gospodarstwie ekologicznym jest to niedopuszczalne. Dłuższy czas oczekiwania na dorastanie zwierzęcia sprawia, że liczba potencjalnych produktów mięsnych jest niższa. W związku z tym cena rośnie stosunkowo do wzrostu popytu.

Warzywa i owoce bez pestycydów i chemii – nie dodawanie dodatkowych nawozów sztucznych do produktów skutkuje zwiększoną ilością przeciwutleniaczy w produktach zdrowej żywności. Niestety zarazem obniża ilość plonów z takich upraw o 30-40%. Koszty produkcji ekologicznej żywności biorą się m.in. z tego, że produkcja takiej żywności sporo kosztuje. Wiele prac związanych np. z pieleniem i zbieraniem szkodników, wykonuje się ręcznie.

Transport – na Polskim rynku regionalnej, ekologicznej oraz zdrowej żywności występują głównie mali producenci. Transport stanowi ogromny procent całości ponoszonych kosztów, dla firmy, która nie przynosi stosunkowo dużych przychodów.

Produkcja żywności ekologicznej jest również obarczona wyższym niż żywność konwencjonalna stopniem ryzyka. W sytuacji, w której uprawy są narażone na porażenie przez różne patogeny, dozwolone są jedynie działania interwencyjne ograniczone do środków fizycznych oraz biologicznych. Producent może zastosować jedynie preparaty wirusowe lub bakteryjne, pułapki, substancje feromonowe oraz wyciągi roślinne.

Żywność ekologiczna broni się sama

Ekologiczna żywność ma wiele zalet, lecz dwie z nich są najbardziej znaczące.  Bezpieczeństwo spożywanych produktów jest wyższe, ponieważ do jej produkcji nie używa się chemii, która może różnie wpływać na organizm. Żywność ekologiczna prawdopodobnie dostarcza więcej wartości odżywczych oraz bezsprzecznie podobnie jak zdrowa żywność dostarcza więcej witamin i makroelementów oraz przeciwutleniaczy.

Statystyczny Polak wydaje na ekologiczne produkty zaledwie 4 euro. Dla porównania: Niemiec wydaje 80 euro, Austriak – ponad 100 euro, Szwajcar – 140 euro. Liderami pod tym względem są Duńczycy, którzy rocznie przeznaczają na produkty z certyfikatem 150 euro.

Z analizy rynkowej wynika, że ceny takich produktów są droższe 20-40%, a zdarza się również, że są one nawet dwu a nawet trzykrotnie droższe. Oczywiście, są marki czy konkretne produkty, których cena będzie stosunkowo wysoka, ale taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku typowych produktów – jeden jogurt jest tani, drugi kosztuje dwa razy tyle etc. I tak ekologiczna mąka w jednym sklepie może kosztować tyle samo, co typowa w innym.

 

Jak sprawdzić ważność certyfikatu ekologicznego?

Wiele podmiotów próbuje zatuszować w śród opisów produktów ich ekologiczne pochodzenie. Koszt certyfikacji oraz obowiązek jej odnawiania stanowi spory koszt dla małych przedsiębiorców. Jak przestrzec się przed fałszywie zawyżonym cenami produktów? Jak sprawdzić ważność certyfikatu oraz jednostkę certyfikującą żywność ekologiczną?

SPRAWDŹ WAŻNOŚĆ CERTYFIKACJI

Dokumenty certyfikujące znajdują się na powyższej stronie. Aby wyszukać certyfikat konkretnego producenta, należy użyć kombinacji klawiszy CTRL+F i wpisać szukaną nazwę (bez polskich znaków).

 

Produkty ekologiczne w ofercie naszego sklepu znajdziecie pod tym adresem.

 

Źródło

https://bmjopen.bmj.com/content/3/12/e004277.full?sid=820d6e1a-280e-47a6-b8c5-498bfa4657e3